Carpe Solem Rauris - Rauris
Hav tålmodighed, vi søger i hele vores database efter de bedste rejser til dig....
Vi er der næsten – bare et øjeblik mere...
Rejseinfo
{{hotel.current_week_departure_date | date : longDateFormat}} - {{hotel.current_week_return_date | date : longDateFormat}}
Hvornår skal rejsen betales?
Depositum på 1.700,- pr person skal betales indenfor 1 uge efter booking.
Restbeløbet senest 60 dage inden afrejse.
OBS hvis det er under 60 dage til din afrejse, skal hele rejsens pris betales på bestillingsdatoen
Totalpris {{hotel.voksne}} Voksne, {{hotel.born}} Børn: DKK {{hotel.totalprice - hotel.discountprice | number:0}},- DKK {{hotel.totalprice | number:0}},-
Pris pr. person: DKK {{(hotel.totalprice / (hotel.voksne + hotel.born)) | number:0}},-
- Tog Tur/Retur
- Fly Tur/Retur
- Transfer Tur / Retur
- Bus Tur /Retur
- {{service}}
- Lift: 10 m
- Piste: 10 m
- Skibus: 10 m
- Centrum: 100 m
- Indkøb: 450 m
- Skiudlejning: 10 m
- Internet
- Bar
- Skikælder
- Wellness
- Dampbad
- Legerum
- Bad / Toilet
- TV
- Telefon
- Parkering
- Børnemenu
- Pool
- Byens højde: 947 m
- Højeste skiløb: 2200 m
- Længste nedkørsel: 7 km
- Total pistelængde: 33 km
- Off-piste: Ja
Hvis du virkelig ønsker at bo lækkert og helt tæt på pisten, er Carpe Solem Rauris det oplagte valg. Resortet er bygget i 2020/2021 og består af i alt 70 lejligheder i forskellige størrelser helt op til 10 personer. Man bor i lejlighed med eget køkken. Pisten og liften er lige udenfor døren, så i forhold til skiløb findes vel næppe en ligeså god placering. Desuden byder resortet på hele 1.000 m2 wellnessområde med swimmingpool og børnepool, forskellige sauner, dampbad osv.
Letøvede og øvede skiløbere kan sagtens stå på ski hele vejen fra toppen af bjerget og ned til dalen, hvor resortet ligger.
Nybegyndere kan oftest stå på ski til mellemstationen, og derfra tage gondol liften det sidste stykke ned til dalen.
Lige ved siden af resortet findes også både skiudlejningen samt skiskolen, så man har derfor ikke langt når man skal hente sit udstyr eller på skiskole. Lige udenfor findes også børne- og begynderområdet.
LEJLIGHEDERNE
Lejlighederne er bygget i meget moderne stil af naturlige materialer, og man har fra sin lejlighed en flot udsigt over bjergene.
Appartment Kolmkarspitze: Plads til 2-4 personer. Lejlighed på 50 m2 med 1 separat soveværelse med en dobbeltseng og mulighed for 2 ekstra opredninger i stuen. Lejligheden har 1 badeværelse.
Appartment Silberpfennig: Plads til 4-6 personer. Lejlighed på 70 m2 med 2 separate soveværelser med dobbeltsenge og mulighed for 2 ekstra opredninger i stuen. Lejligheden har 2 badeværelser.
Appartment Sonnblick: Plads til 6-8 personer. Lejlighed på 80-100 m2 med 3 separate soveværelser med dobbeltsenge og mulighed for 2 ekstra opredninger i stuen. Lejligheden har 2 badeværelser.
Appartment Grossglockner: Plads til 8-10 personer. Lejlighed på 100-115 m2 med 4 separate soveværelser med dobbeltsenge og mulighed for 2 ekstra opredninger i stuen. Lejligheden har 2 badeværelser.
Hos Carpe Solem Rauris kan man nyde sin ferie uden at skulle bruge bilen, da man har hele skiområdet lige udenfor døren. Skiområdet er især ideelt for familier med børn, men også for nybegyndere på ski eller erfarne skiløbere som vægter god beliggenhed, wellness og den lækre indkvartering højt. Derudover er der en langrendsbus til Alpengasthof Bodenhaus og den præparerede langrendsløjpe.
WELLNESSOMRÅDET
Et Wellnessområde på 1.000 m2, er mere end du kan drømme om. Wellnessområdet er blandt andet med infinity-pool, børnepool og saunaer af forskellig slags. Svøm i infinity-poolen, hvorfra man har en storslået udsigt, slap af i en af de panoramiske saunaer eller i dampbadet, føl den beroligende varme i de infrarøde kabiner, eller bliv frisket op i det kolde vand i isgrotten. Her findes noget for enhver smag.
RESTAURANTEN
I ala carte restauranten i Carpe Solem Rauris, kan man købe frokost og aftensmad.
Opholdet er som udgangspunkt uden pension.
ØVRIGT
Hund tilladt i nogle få lejligheder. Kan evt. bookes på forespørgsel gennem OnlineSki. Det koster 15 euro pr. dag.
Rauris er et populært rejsemål for skiferie gæster, perfekt for familier med både små og større børn.
Rauris er en lille ferieperle, som er beliggende i den smukke og fredede Raurisertal. Rauris er en tidligere guldgraverby, men i dag lever byen stort set kun af turisme. Her findes gode muligheder for skiløb for alle niveauer, og der er dessuden gode muligheder for off-piste skiløb også. Derudover findes Østrigs vel nok klart bedste begynderbakke også i Rauris.
Den tidligere verdensmester Ulli Maier kommer i øvrigt fra Rauris, og der afholdes hvert år et stort mindeløb til ære for Ulli Maier.
Der findes en 2 km lang kælkebaner, og den er også åbent i dagtimerne. Kælketure efter kl 19 er dog ikke inkluderet i liftkortet. Derudover er der også mulighed for hestekaneture eller fakkelvandring.
Er man til afterskiing er "Heimalm" helt sikkert et besøg værd. Her er der en 20 m lang, opvarmet bar og lækre drinks. Også i baren "Maislaualm" ved dalstationen Hochalmbahn hersker der god og hyggelig afterskiing-stemning. Natteravne kan feste videre i "Rauriser Stadl" til den lyse morgen. Vil man hellere have en rolig aften med lækker mad, så er der naturligvis også masser af bjergrestauranter, barer og "Alm"-værtshuse.
Beliggenhed
Rauris ligger i den flotte Raurisertal, som ligger placeret på vejen mellem Bad Gastein og Zell am See.
- Filtre: